E-mail: joanna@plenainvest.com

Plena Invest

O czym pamiętać kupując działkę budowlaną?

Temat nieruchomości gruntowych przez wielu moich klientów, a nawet kolegów z branży uznawany jest za trudny. Rzeczywiście, kupując działkę gruntu warto posiadać rozeznanie w tym, jak sprawdzić przeznaczenie oraz możliwości zabudowania danego kawałka ziemi. Zwłaszcza, gdy mamy w wyobraźni obraz wymarzonego domu: jego bryły, dachu, koloru itp. Po zakupie działki, może się bowiem okazać, że nie na każdy projekt domu dostaniemy pozwolenie na budowę. O czym warto pamiętać?

Sprawdź, czy działka leży na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego!

Jeśli tak:

Przeczytaj dokładnie wszystkie ustalenia planu dotyczące danego kawałka ziemi. Sama informacja o tym, że działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, nie wystarczy. Sprawdź, informację na temat parametrów przewidzianej zabudowy. Czy teren jest objęty ochroną archeologiczną, co może prowadzić do wydłużenia procedury rozpoczęcia budowy? Czy jest pod ochroną konserwatora zabytków, który decyduje w jakim kolorze mają być elewacje nowych budynków? Czy jest jakiś warunek otrzymania pozwolenia na budowę np. doprowadzenie na własny koszt kanalizacji miejskiej?

Jeśli nie:

Wystąp o warunki zabudowy na działce. W tym dokumencie zawierają się podstawowe parametry budynku/budynków, które chcesz wybudować oraz sposób zagospodarowania reszty działki. Na tym etapie warto już wybrać projekt architektoniczny domu, aby mieć pewność, że wnioskujemy, o to, czego rzeczywiście potrzebujemy. Pamiętaj jednak, że otrzymanie warunków zabudowy poprzedzone jest procedurą, która może trwać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.

Joanna Lar Plena Invest

Joanna Lar

Agent nieruchomości

Jak jeszcze możemy pomóc?

Czy chciałbyś otrzymać dedykowana ofertę?

Zostaw nam swój email, a skontaktujemy się z Tobą.