Jakiś czas temu pytałam Was na moim fanpage’u o Wasze preferencje – czy wolicie mieszkać w domu czy raczej w mieszkaniu. Wyniki wskazują, że zdecydowana większość z Was preferuje dom. Dzisiaj chcę powrócić do tego tematu i przedstawić najpopularniejsze zalety obu typów nieruchomości, które wymieniają moi klienci podczas prezentacji lub wizyt w moim biurze.
Dom
- Duża powierzchnia (zazwyczaj od 100 m2 wzwyż) przy jednoczesnej niższej cenie zakupu każdego metra domu w porównaniu z mieszkaniem.
- Własna działka, pozwalająca na urządzenie ogrodu, altany, mini placu zabaw dla dzieci itp.
- Prywatność pozwalająca Ci słuchać głośno muzyki, włączać pralkę o każdej porze lub urządzać garden party, nie przeszkadzając przy tym sąsiadom.
- Zapewnione miejsce na zaparkowanie samochodu – obojętnie, czy parkujesz przed domem czy masz garaż.
- Oszczędność na opłatach miesięcznych, gdyż płacisz za zużycie mediów i nie musisz ponosić kosztów czynszu odprowadzanych do spółdzielni lub do wspólnoty. Oczywiście, żeby wykorzystać ten potencjał, warto budować domy energooszczędne.
- Kominek w salonie to marzenie wielu moich klientów, którzy decydują się na zakup lub budowę domu jednorodzinnego.
Mieszkanie
- Brak konieczności martwienia się o naprawy, konserwacje oraz przeglądy budynku, części wspólnych oraz podwórka, ponieważ zajmuje się tym zarządca lub spółdzielnia.
- Większe bezpieczeństwo, gdyż mieszkania rzadziej niż domy są obiektem zainteresowania włamywaczy.
- Mała powierzchnia bywa zaletą np. dla starszych osób lub zapracowanych singli, którzy chcą ograniczyć czas oraz koszty utrzymania czystości w mieszkaniu.
- Bliskość miejsca pracy, centrów handlowych, szkół, żłobków i gabinetów lekarskich ułatwia codzienne funkcjonowania.
- Mieszkanie zawsze możemy traktować jako inwestycje ze względu na większą płynność na rynku w porównaniu z domami oraz większe możliwości wynajmu całego lokalu (np. mieszkanie dla Ukraińców) lub pojedynczych pokoi (np. wynajem studentom).
- Podatek od nieruchomości w przypadku mieszkania zazwyczaj jest niższy niż w przypadku domu, a jeśli mamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nie płacimy go w ogóle. Jeśli zaś chodzi o podatek od wynajmu mieszkania, to niestety wcale nie musi być niższy niż w przypadku domu, ponieważ jest liczony od przychodu.
Zapraszam do zapoznania się z ciekawymi nieruchomościami w mojej agencji nieruchomości